انواع فن هدلایت و سیستم خنک کننده آن

فن هدلایت

با توجه به سوالات زیادی که در خصوص فن هدلایت و انواع سیستم های خنک کننده هدلایت داشتید تصمیم گرفتیم تا برای پاسخ به سوالات شما عزیزان پاسخ این سوالات را در این صفحه با شما در میان بگذاریم  و شما را با انواع فن هدلایت نیز آشنا کنیم

اگر با هدلایت ها آشنایی ندارید پیشنهاد میکنیم که نوشته ای هدلایت چیست را بخوانید و با هدلایت ها کمی بیشتر آشنا شوید ، تمامی هدف ما از نوشتن  این صفحه پاسخ به سوالات شما عزیزان  و کمک و همیاری شما در خرید هدلایتی مناسب برای خودرویتان است

فن هدلایت

 

سوالاتی که عمدتا برای شما عزیزان وجود داشت این بود که کدام سیستم خنک کننده هدلایت ها بهتر است ؟ هدلایت فن دار بهتر است و یا بدون فن ؟ کدام هدلایت ها با کدام نوع فن ها بهترند؟

اما در ابتدا به این سوال پاسخ میدهیم که اصلا یک لامپ led چه نیازی به سیستم خنک کننده دارد ؟؟

لازم است بدانید که قاتل لامپ های led حرارت است ، و اگر یک هدلایت در معرض حرارت مداوم قرار گیر به طبع عمرش کاهش خواهد یافت ، پس بهترین راه تعبیه یک سیستم خنک کننده برای این نوع از لامپ هاست ، اما لازم است بدانید که حرارتی که توسط هدلایت تولید میشود به مراتب کم تر از لامپ های معمولی ( هالوژنی ) و زنون است ، تعبیه فن در هدلایت ها جهت افزایش عمر آن ها و کاهش ضریب خرابی هدلایت است.

این سوال برای خریداران و فروشندگان و مغازه داران زیادی ایجاد شده است که فن ها هوا را به کدام سمت میفرستند ؟ هوا را به داخل میکشند ؟ و یا هوا را از هدلایت  به بیرون میدهند ؟

بر خلاف باور عموم فن هدلایت ها جریان هوا و یا دما را از بخش پشتی هدلایت به سمت بیرون وخارج از مجموعه چراغ هدایت نمی کنند . آنها هوا را به سمت مجموعه هیت سینک هدایت کرده و با دمندگی بر روی سطح پره های هیت سینک در واقع به دفع حرارت این پره ها(هیت سینک) ونهایتا دفع حرارت بخش PCB و چیپهای LED کمک خواهند کرد

فن هدلایت
فن هدلایت

انواع فن هدلایت

به صورت کلی تمامی هدلایت های موجود در جهان دارای ۵ نوع فن خنک کننده هستند :

 1. نسل اول (فن و هیت سینک)
 2. بدون فن (FANLESS)
 3. فن ترکیبی (هیبرید)
 4. فن توربینی 
 5. فن کناری (SIDE COOLING)

در ادامه به معرفی تمامی نوع هدلایت ها میپردازیم

هدلایت های فن و هیت سینگ 

در عمده هدلایت های موحود در بازار از این  نوع استفاده شده است ، این نوع فن ها ، ترکیبی اند ، از ترکیب فن و سینگ ساخته شده اند که یک گارد محافظ فلزی نیز از فن محافظت میکند.نمونه هایی که فن خنک کننده بر روی یک هیت سینک یا اصطلاحا رادیاتور آلومینیومی سوار شده و از طریق دمندگی به عملیات دفع حرارت کمک می کند .

درعکس زیر نمونه یک هدلایت تشریح شده و نحوه عملکرد فن در آن مشخص شده است ، ( فلش های آبی رنگ نشانه حرکت هوا هستند)

نحوه عملکرد فن در هدلایت ها
نحوه عملکرد فن در هدلایت ها

همانطور که مشاهده میکنید این نمونه هدلایت ها نسبت به هدلایت های دیکر کمی بزرگ تر هستند ، علت آن نیز تعبیه فن و هیت سنگ در کنار یک دیگر است ، این بزرگی بعضی اوقات ایجاد مشکل میکند و سبب میشود که در کاسه چراغ های کوچک نتوان این مدل از هدلایت ها با این فن ها را نصب کرد.

هدلایت های بدون فن

در ادامه سیر تکامل لامپ های LED خودرویی و با پیشرفت های حاصل در سیستم های راه اندازی وکنترل آن ها (درایور)  یکی از راه حل ها برای دفع حرارت استفاده از هیت سینک بدون کمک گرفتن از فن بود . اشغال فضایی به مراتب کمتر از نسل اول و همچنین کاهش ریسک خرابی هدلایت به دلیل از کار افتادگی فن نیز از جمله محاسن این سیستم به شمار می آید .

هدلایت بدون فن
هدلایت بدون فن

اما این سیستم دفع حرارت در کنار محاسن خود معایبی نیز به همراه دارد . در هدلایت هایی که از روش بدون فن برای عملیات دفع حرارت استفاده می کنند ، به دلیل جلوگیری از افزایش بیش از حد دما نهایت توان مصرف این نوع از هدلایت ها در بازه اعداد ۱۵ الی ۲۰ وات قرار خواهد داشت که عملا نمی توان آن ها را جزو هدلایت های قدرتمند محسوب کرد . البته این نکته را نیز باید در نظر داشت که  یک هدلایت با چیپ های با کیفیت و به طور مثال با تکنولوژی ساخت CSP وبا توان مصرف ۲۰ وات می تواند خروجی نوری معادل ۲۳۰۰ لومن داشته باشد که به مراتب از انواع لامپ هالوژن خروجی مطلوبی تری می باشد .

در طراحی هدلایت ها ، هدلایت هایی بدون فن نیز طراحی شد که به هدلایت های ابریشمی معروف شده اند ، این نمونه از هدلایت ها را در عکس  زیر میتوانید مشاهده کنید

هدلایت با فن ابریشمی
هدلایت با فن ابریشمی

یکی از مزایای این نوع از هدلایت های ابریمشی برای خوردو هایی مناسبند که دارای کاسه چراغ کوچک تری هستند و نسبت به سایر هدلایت های فن دارو هدلایت های بدون فن در این زمینه مزیت بزرگی دارند

هدلایت بدون فن
هدلایت بدون فن

 

 

فن ترکیبی (هیبرید)

هدلایت با فن هیبریدی
هدلایت با فن هیبریدی

مبتکر این نوع ازسیستم های خنک کننده در لامپ های LED خودرویی را می توان شرکت فیلیپس در نمونه های  X-TREAM LIGHT  دانست . مهندسین بخش تحقیق و توسعه فیلیپس طرحی خلاقانه و ساده ای را عرضه کردند . آنها دریافتند که برای کاهش فضای طولی هدلایت وهمچنین افزایش کارایی دفع حرارت بهتر است بجای قرار دادن فن بر روی هیت سینک فن را داخل آن واصطلاحا با هیت سینک ترکیب کنند . به این نوع از سیستم های خنک کننده ترکیبی یا هیبرید نیز گفته می شود . در فن های ترکیبی به دلیل قرار گیری فن در بخش داخلی هیت سینک عملیات دفع حرارت به مراتب بهتر از نسل های اولیه انجام می شود وبنابراین برای تولید کنندگان این امکان را فراهم می آورد که هدلایت های خود را در بازه توان مصرف بالاتری بسازند .

 

هدلایت با فن هیبریدی
هدلایت با فن هیبریدی

یکی از دیگر تغییرات در این نوع از سیستم های دفع حرارت حذف بخش محافظ پره های فن بود . محققان دریافتند که  این محافظ ها در مقابل محافظت از پره های فن یک ایراد بزرگ دارند وآن این است که اگر به هر دلیل شیع یا ذره ای مانند یک عدد سنگ کوچک و یا پرز و …..وارد فن شود به احتمال زیاد بین فضای محافظ و پره های فن محبوس شده ومانع از چرخیدن پره های فن شده و در نهایت منجر به سوختگی زود هنگام هدلایت خواهند شد . از جمله محاسن بزرگ این نسل از سیستم های خنک کننده را می توان به کاهش طول هدلایت وهمچنین افزایش توان تبادل حرارت دانست ودر مقابل افزایش اندازه عرضی بخش پشت هدلایت را نیز می توان از جمله معایب آن دانست .

هدلایت های فن توربینی 

سیستم های خنک کننده توربینی نیز یکی از انواع بروز آن در لامپ های LED می باشد . مبتکر این نسل از سیستم خنک کننده را نیز می توان شرکت ETO دانست که برای اولین بار و در هدلایتBULLET6 آن را معرفی کرد . در این نوع از سیستم خنک کننده عملا بخش هیت سینک حذف شده و هدلایت نیز در ابعاد عرضی کاهش سایز چشمگیری داشته است . می توان گفت در حال حاضر کم عرض ترین انواع هدلایت در دنیا را همین نمونه های مجهز به فن توربینی دارند

هدلایت فن توربینی
هدلایت فن توربینی

. یکی از بزرگترین محاسن این سیستم علاوه بر کاهش چشمگیر ابعاد عرضی بهبود عملیات دفع حرارت می باشد که در مقابل این مزایا معایبی همچون صدای زیاد این سیستم در مواقعی که فن در بالاترین حالت دوران خود می باشد را نیز دارد . البته باید این نکته را نیز متذکر شد که میزان صدای تولید شده از این نسل از هدلایت در رانندگی های روزمره شنیده نخواهد شد .

هدلایت های فن بغل

هدلایت با فن خنک کننده از بغل
هدلایت با فن خنک کننده از بغل

یکی فن کناری (SIDE COOLING) از بروزترین سیستم های دفع حرارت را می توان نمونه های با فن کناری دانست که برای اولین بار توسط شرکت OSRAM در نمونه های GEN 1 به بازار عرضه شد . کاهش ابعاد طولی و عرضی و کاهش ریسک ورود هرگونه جسم خارجی به محیط فن را می توان از جمله مزایای این سیستم دانست که در مقابل به دلیل محدودیت در ابعاد عرضی به ناچار می بایست از فن هایی با قطر کمتر و توان دمندگی ضعیف تری استفاده کرد که بنابراین توان مصرف و قدرت نوردهی هدلایت را در بازه ۲۵ الی ۳۰ وات محدود می کند .

اگر قصد خرید هدلایت را دارید میتوانید به صفحه خرید هدلایت در سایت ما مراجعه کنید

کلیدواژه : فن هدلایتهدلایت
mahdisarlak
دیدگاه کاربران 2 دیدگاه
 • محمد 23 ژانویه 2020 / 1:55 ب.ظ
  0 0

  فن هدایت از کجا میتونم پیدا کنم

  • mahdisarlak 16 آگوست 2020 / 11:07 ق.ظ
   0 0

   سلام علیکم بزرگوار اینها رو هم هستن با هدلایت و جدا از هم فروخته نمیشه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *